Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego to niedostrzegalna, lecz wyraźnie dająca o sobie znać przypadłość, dotykająca przede wszystkim osoby starsze. Zgaga, uczucie pieczenia zlokalizowane za mostkiem oraz dyskomfort w nadbrzuszu to najbardziej charakterystyczne sygnały świadczące o występowaniu dolegliwości. Jak wygląda chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego? Podajemy kluczowe informacje.

Przepuklina rozworu przełykowego – co to jest?

Przepuklina rozworu przełykowego to dolegliwość sprowadzająca się do przemieszczenia się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez nabyte lub wrodzone otwory w przeponie. Zależnie od tego, która część narządu uległa przesunięciu, dokonuje się rozróżnienia na podtypy schorzenia. Dwa najczęściej występujące to przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego i przepuklina okołoprzełykowa. W przypadku pierwszej przemieszczeniu ulega wyłącznie wpust żołądka, w przypadku tej ostatniej – również jego główne części. Więcej szczegółowych informacji na: https://www.fit.pl/zdrowie/przepuklina-poradnik-pacjenta/16554.

Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego – na czym polega?

Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego poprzedzane jest dokładną diagnostyką pacjenta. Z reguły zostaje on skierowany na gastroskopię oraz RTG z kontrastem. W razie początkowej fazy schorzenia stosowane jest leczenie zachowawcze – farmakoterapia, ćwiczenia oddechowe wzmacniające przeponę oraz zmiana nawyków żywieniowych i tych związanych ze spaniem.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego przeprowadzana jest w razie braków efektów powyższych metod i w zaawansowanej fazie dolegliwości. Procedura może być przeprowadzana metodą tradycyjną (z otwarciem jamy brzusznej) lub laparoskopową, która znacznie skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Po znieczuleniu ogólnym dokonuje się sprowadzenia żołądka do jamy brzusznej oraz zwężenia poszerzonego rozworu przełykowego za pomocą nici chirurgicznych. Procedura często uzupełniana jest o ustabilizowanie żołądka poniżej przepony.

Postępowanie po zabiegu operacji przepukliny rozworu przełykowego

Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji. W razie braku powikłań może on zostać wypisany do domu na drugą dobę po operacji. Pionizacja możliwa jest po około 6 godzinach od momentu zakończenia zabiegu. Spożycie pierwszych płynów możliwe jest po upłynięciu 24 godzin, z kolei pokarmów stałych po 48 godzinach. Prawidłowe postępowanie po zabiegu operacji przepukliny rozworu przełykowego wyklucza natychmiastowy powrót do uprawiania sportu. W razie prawidłowego przebiegu rekonwalescencji, umiarkowaną aktywność fizyczną można wprowadzać po upływie miesiąca. W przypadku chęci powrotu do intensywnych treningów należy bezwzględnie pamiętać o stopniowaniu intensywności ćwiczeń i obserwowaniu reakcji organizmu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here