Czym jest poronienie

W Polsce około 10-15% wszystkich ciąż zostaje przerwanych wskutek poronienia. Oznacza to, że nawet co dziesiąta ciężarna Polka jest narażona na poronienie i może przedwcześnie stracić ciążę. W skali roku liczba poronień wynosi średnio około 40 tysięcy, przy czym oznacza wyłącznie ciąże potwierdzone badaniem ginekologicznym i nie obejmuje tzw. poronień samoistnych.

Poronienie to obumarcie zarodka lub płodu i jego wydalenie bądź wydobycie z organizmu matki przed upływem 22. tygodnia ciąży. Poronienie najczęściej objawia się plamieniem bądź krwawieniem z dróg rodnych, połączonym z silnym bólem występującym w podbrzuszu i okolicy krzyża.

Przyczyny poronień

Poronienie może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych zalicza się wady genetyczne płodu, które uniemożliwiają jego prawidłowy rozwój w organizmie kobiety. W takim przypadku poronienie występuje naturalnie i jest niejako mechanizmem obronnym: uszkodzony płód zostaje potraktowany jako ciało obce i organizm przyszłej matki stara się go po prostu pozbyć. Kolejną przyczyną, która może spowodować poronienie, jest zakażenie wirusowe, przy czym wcale nie musi mieć ono poważnego przebiegu. Zdarza się, że drobna infekcja wirusowa, jak lekki katar, biegunka czy bóle mięśni doprowadzają do plamienia. Poronienie może także zostać wywołane przez zaburzenia związane z gospodarką hormonalną. Niedobór hormonów pro-ciążowych wpływa negatywnie na pracę narządów rodnych kobiety, prowadząc do niemożności podtrzymania ciąży. Przyczyną poronienia mogą być także zmiany anatomiczne narządów rozrodczych, najczęściej macicy, które zaburzają prawidłowy przebieg ciąży. Poronienie czasem jest konsekwencją przebytej choroby zakaźnej, w przebiegu której występuje wysoka temperatura, czy zaburzeń systemu immunologicznego, mogących prowadzić do niszczenia komórek rozrodczych.

Ryzyko poronienia i profilaktyka

Ryzyko poronienia rośnie wraz z wiekiem przyszłych rodziców. Występuje także, gdy przyszli rodzice prowadzą niezdrowy tryb życia lub zmagają się z problemami zdrowotnymi, np. cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami tarczycy. Dlatego zarówno w okresie ciąży, jak i przygotowania się do niej, tak ważne jest dbanie o siebie. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia suplementacja diety. Produktem, po który warto sięgnąć, jest MamaDHA Premium+. Preparat w postaci kapsułek, dostępny na naszej stronie: mamadha.pl, stanowi uzupełnienie codziennej diety kobiet karmiących, ciężarnych, ale także tych planujących ciążę. MamaDHA Premium+ to zestaw niezbędnych składników, które sprzyjają zajściu w ciążę, służą jej podtrzymaniu i właściwemu rozwojowi płodu. W składzie preparatu znajdują się m. in. jod i magnez, których suplementacja jest szczególnie ważna już na etapie planowania ciąży. Preparat jest źródłem kwasu foliowego, wspomagającego właściwy przyrost płodu, zawiera także olej rybi, witaminę D i foliany, które wzmacniają układ odpornościowy mamy i dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here