Czym jest i jak powstaje ginekomastia?

0
1364

Ginekomastia jest częstym stanem, w wyniku którego piersi chłopców i mężczyzn puchną i stają się większe niż zwykle. Występuje najczęściej u nastoletnich chłopców i starszych mężczyzn.

Jakie są objawy ginekomastii?

Objawy różnią się od niewielkiej ilości dodatkowej tkanki wokół sutków do bardziej wydatnych piersi. Może wpływać na jedną lub obie piersi. Czasami tkanka piersi może być tkliwa lub bolesna, ale nie zawsze tak jest.

Co powoduje ginekomastię?

Przede wszystkim brak równowagi hormonalnej. Ginekomastia może być spowodowana brakiem równowagi między hormonami płciowymi, testosteronem i estrogenem. Estrogen powoduje wzrost tkanki piersi. Podczas gdy wszyscy mężczyźni wytwarzają estrogen, zwykle mają znacznie wyższy poziom testosteronu, który powstrzymuje estrogen przed wzrostem tkanki piersi. Jeśli zmienia się równowaga hormonów w organizmie, może to spowodować wzrost piersi mężczyzny. Czasami przyczyna tego braku równowagi jest nieznana.

Duża nadwaga (otyłość) jest częstą przyczyną ginekomastii – dzieje się tak, ponieważ nadwaga może zwiększać poziom estrogenu, co może powodować wzrost tkanki piersi. Jeśli masz nadwagę, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć nadmiar tłuszczu, który może powiększyć tkankę piersi. Dla niektórych osób utrata wagi lub wykonywanie większej ilości ćwiczeń może pomóc, ale nie zawsze może to poprawić stan. Ginekomastia może wpływać na nowo narodzonych chłopców, ponieważ estrogen przechodzi przez łożysko od matki do dziecka. Jest to tymczasowe i zniknie kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Dojrzewanie W okresie dojrzewania poziom hormonów chłopców jest różny. Jeśli poziom testosteronu spada, estrogen może powodować wzrost tkanki piersi. Wielu nastoletnich chłopców ma pewien stopień powiększenia piersi.

Ginekomastia w okresie dojrzewania zwykle ustępuje, gdy chłopcy się starzeją, a ich poziom hormonów staje się bardziej stabilny. Wraz z wiekiem mężczyźni wytwarzają mniej testosteronu. Starsi mężczyźni również mają więcej tkanki tłuszczowej, co może powodować wytwarzanie większej ilości estrogenu. Te zmiany poziomu hormonów mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu tkanki piersi Inne przyczyny Inne rzadkie przyczyny ginekomastii to: skutki uboczne leków – np. Leki przeciwwrzodowe lub leki na choroby serca – takie jak konopie indyjskie lub sterydy anaboliczne picie zbyt dużej ilości alkoholu stan zdrowia – takie jak niewydolność nerek lub choroba wątroby Zespół Klinefeltera (rzadkie zaburzenie genetyczne) guzki lub zakażenie jąder. Jeśli martwisz się o rozrost tkanki piersi, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który może omówić z Tobą jak ma wyglądać leczenie ginekomastii, takie jak operacja usunięcia nadmiaru tkanki piersi, leczenie w celu wyrównania nierównowagi hormonalnej. Wrosinski.pl/zabiegi/ginekomastia/ może zająć się tym problemem.

Czasami może być konieczne usunięcie guza. Ginekomastia nie jest związana z rakiem piersi, ale jeśli martwisz się obrzękiem piersi, powinieneś udać się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here