krótkowzroczność

Przyczyną krótkowzroczności (nazywanej również miopią) jest ogniskowanie się równoległych promieni świetlnych przed siatkówką będące efektem nadmiernej siły załamującej światło, czyli tzw. łamliwości rogówki lub soczewki. Może to być również efektem nadmiernie wydłużonej gałki ocznej. W zależności od przyczyn krótkowzroczności wyróżnia się więc jej kilka rodzajów: rogówkowa, soczewkowa oraz osiowa. Jak objawia się krótkowzroczność i jak należy ją odpowiednio korygować?

Objawy krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest coraz częściej spotykaną wadą u dzieci i młodzieży, do czego przyczyniają się m.in.:

– uwarunkowania genetyczne,
– czynniki środowiskowe, jak spędzanie wielu godzin dziennie przed monitorami,
– czynniki etniczne – wada ta częściej pojawia się u osób pochodzenia azjatyckiego (odsetek osób z tą wadą sięga tu ok. 80 procent), niż u osób pochodzących z Europy, gdzie odsetek wynosi ok. 25-30 procent.

Krótkowzroczność objawia się dość wyraźnym postrzeganiem przedmiotów z bliska i rozmywaniem się obrazów położonych dalej. Osoby dotknięte tą wadą wzroku często mrużą więc oczy, starając się dostrzec przedmioty znajdujące się dalej lub przekrzywiają głowę. To objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u okulisty, który zbada wzrok i zaleci korygowanie wady odpowiednio dobranymi soczewkami kontaktowymi lub okularami – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc

Jak korygowana jest krótkowzroczność?

Wadę krótkowzroczności koryguje się soczewkami rozpraszającymi o dobranej odpowiednio mocy minusowej (-), które można stosować zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych. Osoby dorosłe, u których wada jest już ustabilizowana, mogą poddawać się obecnie również laserowej korekcji wzroku, w trakcie której modeluje się rogówkę i zmniejsza jej moc łamiącą.

Najwygodniejszym sposobem na korygowanie wzroku w okresie dojrzewania i zmian wartości wady są soczewki kontaktowe produkowane m.in. przez markę Acuvue, które umożliwiają zachowanie w pełni aktywnego trybu życia, tak ważnego dla właściwego rozwoju dzieci i młodzieży. Okulary, zwłaszcza w trakcie treningów sportowych, mogą nieco przeszkadzać lub ulec uszkodzeniu. Tymczasem powstające współcześnie soczewki są tak cienkie i delikatne, że bez problemu można używać ich cały dzień, bez obaw, że przesuną się lub spadną z powierzchni oka. Materiały, z których zostały wykonane soczewki kontaktowe marki Acuvue, są w pełni przepuszczalne, co umożliwia odpowiedni dostęp tlenu do powierzchni oka, a także zachowują jego nawilżenie. Dzięki temu komfort osoby noszącej zapewniony jest przez cały dzień, niezależnie od ilości godzin spędzonych przed komputerem lub w pomieszczeniach klimatyzowanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here