Jak wybrać półbuty do garnituru? Kompletny przewodnik

0
1470

Niedługo czeka Cię ważna okazja i jedyne czego nie masz jeszcze zakupionego, to buty? Dobre się składa. Omawiamy dzisiaj najlepsze modele butów, które można założyć do garnituru. Sprawdź eleganckie półbuty męskie z oferty Giacomo Conti i przekonaj się sam.

Półbuty o najwyższym stopniu formalności

Eleganckie buty zawsze były wizytówką eleganckiego mężczyzny, a przez wieki, buty stanowiły odzwierciedlenie statusu społecznego. Ponadczasowe buty to inwestycja na lata. Poniżej przedstawiamy najważniejsze modele obuwia, pasującego do garnituru:

Oxfordy – inaczej zwane wiedenki, to eleganckie buty pochodzące z Anglii z początku XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięczają studentom z uniwersytetu Oxford, którzy zaczęli nosić obecną formę butów – do kostki. Cechą charakterystyczną Oxfrodów jest ich “zamknięta obłożyna”, czyli fragment skóry związany sznurówką, lub został wszyty pod przednią część buta – tzw. przyszwę. To dzięki tym elementom buty są najbardziej formalnymi w całej klasyfikacji. Najpopularniejszym kolorem oxfordów jest czerń.

Derby – w odróżnieniu od oxfordów, derby posiadają “otwartą obłożynę”, która jest związywana sznurówką. W klasycznej wersji tego obuwia, nie mają one nałożonych nosków (kapek). Buty nadają się do noszenia do pracy i spotkania z klientami. Jeśli w szafie brak jest oxfordów, derby mogą je zastąpić. Najpopularniejszym kolorem butów typu derby jest brąz.

Półbuty o średnim stopniu formalności

Brogsy – buty te zdobywają 3 miejsce na podium w klasyfikacji formalności. Brogsy mają szkockie korzenie. Ich cechą charakterystyczną są ozdobne dziurki na wierzchnich warstwach skóry, które pierwotnie miały za zadanie szybciej suszyć obuwie. Buty te są uniwersalne pod każdym względem. Są eleganckie i pięknie prezentują stopę. Na dodatek pasują do jeansów i sportowych marynarek. Najpopularniejszym kolorem brogsów jest brąz.

Lotniki – eleganckie i jednocześnie nieco sportowe. Skrojone z jednego kawałka skóry, z ostro zakończonym noskiem. Czarne lotniki doskonale prezentują się w stylizacjach wieczorowych, choć daleko im do najwyższego stopnia formalności oxfordów – dlatego nadają się do sportowego garnituru na okazje typowo nieoficjalne. Mogą być wykonane z gładkiej skóry licowej lub skóry zamszowej. Najpopularniejszym kolorem lotników jest czerń.

Półbuty o najniższym stopniu formalności

Monki – czyli buty, które zostały wynalezione przez mnichów. Obecnie proste, minimalistyczne i bardzo eleganckie. Najpopularniejszym modelem są monki zapinane na dwie klamry.  Zdarzają się również modele z zapięciem na jedną lub trzy klamry, jednak tak duża ilość klamr powoduje, że może być ciężko poprawnie ułożyć spodnie. Buty te mają gładkie, lekko zaokrąglone noski. Monki mogą być gładkie lub lekko zdobione na czubkach butów. Najpopularniejszym kolorem monków jest brąz.

Loafersy – choć są najniżej w rankingu formalności, z roku na rok mają coraz więcej zwolenników. Loafersy to półoficjalne buty, które najczęściej wykonane są ze skóry licowej lub zamszowej. Charakterystycznym elementem loafersów są frędzelki (“tassel loafer”) lub rozcięcie (“penny loafer”). Zdobienie w postaci frędzelków nawiązuje do starych modeli żeglarskich butów. W lecie, buty nosi się na gołą stopę, a w zimniejsze dni można założyć skarpety. Najpopularniejszym kolorem loafersów jest brąz.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here