Neurochirurgia - najważniejsze mity

Dzisiaj w Internecie i w przeróżnych czasopismach znajdziemy w zasadzie naprawdę wiele nieprawidłowych informacji. Co z nimi można w zasadzie zrobić? Otóż warto je zawsze obalać tak, żeby nie zredukować ilość nieprzemyślanych decyzji opartych na takich nieprawidłowych informacjach. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze mity o neurochirurgii Katowice.

Mit 1 – neurochirurg Katowice to to samo co neurolog

Generalnie dość wielu osobom wydaje się, że neurochirurg i neurolog to jedna i ta sama osoba. Oczywiście jednak zdecydowanie tak nie jest. Przede wszystkim bowiem neurochirurg zajmuje się zasadniczo zabiegami, zaś neurolog – leczeniem bezzabiegowym.

Obydwie specjalizacje rzeczywiście łączy to, że zajmują się podobną dziedziną – i tu i tu mamy do czynienia z leczeniem układu nerwowego. Jednak w pierwszym przypadku – neurochirurg Katowice ma uprawnienia do leczenia operacyjnego. A zatem w zakres tego, czym zajmuje się neurochirurgia Katowice wchodzą przede wszystkim różne złamania kręgosłupa, przepukliny, guzy mózgu. Z kolei neurologia zajmuje się chorobami układu nerwowego, których nie da się wyleczyć operacyjnie.

Mit nr 2 – konsultacja neurochirurgiczna jest nam często potrzebna

Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć, że aby przysługiwała nam konsultacja neurochirurgiczna należy mieć wcześniej odpowiednie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Co więcej – nie zawsze to konsultacja neurochirurgiczna jest od razu potrzebna. Często na pierwszy rzut idzie konsultacja neurologiczna oraz odpowiednie badania. Pamiętajmy tutaj bowiem, że badania w neurologii i neurochirurgii są w zasadzie te same albo bardzo podobne. Co zatem jasne – zasadniczo jeśli problem będzie natury neurochirurgicznej, badania neurologiczne powinny to bez problemu wykryć.

Mit nr 3 – neurochirurgia Katowice leczy już najgorsze przypadki

Czasami zdarza się także, ze słyszymy, że ktoś jest na oddziale neurochirurgii – wiele osób myśli wówczas, że naprawdę musiało stać się coś strasznie poważnego i w ogóle to dana osoba zawieszona jest między życiem a śmiercią.

Nie do końca jednak tak jest. Oczywiście wszelkie operacje i zabiegi w obrębi kręgosłupa oraz mózgowia niosą ze sobą ryzyko i w żadnym wypadku nie można bagatelizować takich problemów. Jednak nie jest też tak, że każdy nowotwór mózgu jest złośliwy, każde załamanie doprowadzi do trwałego kalectwa, a każda przepuklina będzie sprawiała ogromny ból.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here