Weganizm to styl życia
fot. Pixabay.com

Weganizm kojarzy nam się przede wszystkim ze sposobem odżywiania, który polega na całkowitej rezygnacji z mięsa i produktów odzwierzęcych. Tymczasem coraz wyraźniej widzimy, że weganizm może być stylem życia, filozofią, która obejmuje coraz więcej aspektów i dziedzin naszego życia. Wśród nich jest także moda. Na czym polega produkowanie wegańskiej odzieży?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/weganskie-ubrania-jak-to-mozliwe/

Założenia weganizmu a wzrost jego popularności

Ogólnie możemy przyjąć, że weganizm jest ruchem, który powstał po to, aby ograniczyć, a finalnie zupełnie zlikwidować cierpienie zwierząt. Wegan przybywa w ostatnich latach. Przyczyny są różne. Przyświecają im pobudki etyczne i niezgoda na tragiczne traktowanie zwierząt w ubojniach czy na fermach. Ponadto do głosu coraz częściej dochodzą ekolodzy i naukowcy, którzy trąbią na alarm z powodu czekającej nasz świat katastrofy klimatycznej.

Całkowita eliminacja produkcji i przetwórstwa mięsnego znacznie wpłynęłaby na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i powstrzymałaby w pewien sposób ocieplanie się klimatu. Osoby, które świadomie podchodzą do takich tematów, coraz częściej równie świadomie wybierają zupełnie nowy styl życia. Poza tym, że przestają jeść mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, żyją w duchu zero waste, rezygnują z używania plastiku, a także świadomie dobierają garderobę.

Weganizm w projektowaniu odzieży i butów

Ubrania produkowane z bawełny czy poliestru możemy uznać oczywiście za wegańskie. Przy ich produkowaniu nie zostały wykorzystane żadne elementy, które mogłyby pochodzić od zwierząt. Jednak te rodzaje garderoby, które wykorzystują skórę zwierzęcą, futra, wełnę, pierze czy też jedwab już wegańskie nie są. Nie jest to jednak takie proste, aby dotrzeć do informacji, z jakich półproduktów zostały wykonane elementy naszej garderoby. Trzeba być bardzo świadomym konsumentem, aby szukać takich informacji, dowiadywać się u producenta lub też mieć taką wiedzę, która pozwoli nam zweryfikować uzyskane informacje. Weganizm w dobieraniu odzieży polega więc na tym, aby świadomie rezygnować z kupowania tego, co może budzić w nas jakąkolwiek wątpliwość, co do swojego pochodzenia. Całe szczęście dziś coraz więcej osób rezygnuje choćby z posiadania prawdziwych futer na rzecz tych sztucznych i głośno się do  tego przyznaje.

Zobacz też: http://www.bytovia.pl/bieganie-dla-poczatkujacych-jak-biegac-i-miec-z-tego-radosc/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here