Zalecenia dla karmiącej mamy – co można pić?

Karmiąca mama, jakie są zalecenia, co można pić, co wolno, a czego nie? Istnieje taki stereotyp, że kobiety karmiące powinny jest dużo. Jak jest naprawdę? Czy faktycznie jest konieczność podawania jak największej ilości naturalnego mleka. A co z alergiami? Każda mama karmiąca powinna jeść zdrowo. Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla każdej kobiety. W związku tym każdej kobiecie należy się czas na regenerację. Po porodzie nie warto się odchudzać, przynajmniej przez pierwsze dwa miesiące. Nie należy także stosować chemicznych preparatów czy wyczerpujących głodówek. Należy się odżywiać zdrowo, aby zapobiec niedoborom cennych składników. Nasza dieta powinna nie być monotonna. Należy wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Mowa tutaj o pełnoziarnistym pieczywie, grubych kaszach czy surowych owocach. Należy pamiętać, że wszystko co jemy trafia do brzuszka naszego maleństwa. Dlatego też właśnie wtedy powinniśmy niezwykle zwracać uwagę na to, co jemy. Nasza dieta musi być zdrowa ale też urozmaicona.

Co powinna pić karmiąca mama?

Każda kobieta karmiąca powinna pić przynajmniej dwa litry wody dziennie. Najzdrowsza i najbardziej bezpieczna będzie woda niegazowana mineralna. Można też pić naturalne soki warzywne lub owocowe, ale samemu przygotowane. Polecana jest również słaba herbata, mleko, kefiry czy jogurty pitne. Należy wykluczyć mocną herbatę, kawę, a na pewno colę. Jeśli już mamy ochotę na kawę, wybierajmy tą bezkofeinową lub zbożową. Istnieją także kawy specjalne dla karmiących matek. Zboża to podstawa w diecie każdej karmiącej mamy. Produkty zbożowe możemy jeść nawet kilka razy dziennie.

Jaka dieta jest przeznaczona dla mamy karmiącej?

Warto aby wybierać zdrowe produkty, jak najmniej przetworzone. Chleb razowy, pieczywo chrupkie, bułki ciemne, makarony oraz ryże pełnoziarniste. Między posiłkami należy spożywać w dużych ilościach owoce oraz warzywa. Prawidłowe będzie urozmaicenie diety o kolorowe warzywa oraz owoce. Jedzmy kolorami: zielone, czerwone, żółte i fioletowe. W zielonych należy wyróżnić paprykę, brokuły, sałatę czy cukinię. W czerwonych pomidory, paprykę, buraki, jabłka. Żółte, papryka, cytryna, banany, ziemniaki. Fioletowe, bakłażan, winogrona. Istnieją także inne wartościowe warzywa oraz owoce w innych kolorach. Mówimy tutaj o pomarańczowym czy białym. Należy pamiętać o prawidłowym przyrządzeniu takich składników. Oczywiście najwięcej witamin i składników mineralnych będą miały te owoce i warzywa, które są jedzoną na surowo. Dodatkowo możemy je upiec, bądź ugotować na parze. Idealnym rozwiązaniem będzie także zamrożenie sezonowych owoców i warzyw, tak aby później cieszyć się ich pysznym smakiem w zimę czy na jesieni. W diecie każdej mamy karmiącej nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych, w tym oleju rzepakowego czy lnianego.

Każda kobieta karmiąca powinna także spożywać produkty mleczne. Wszelkie jogurty, kefiry, serki czy mleko. Produkty te są nie tylko zdrowe, ale będą wspomagać laktację. Każda mama karmiąca nie może zapominać o zdrowym obiedzie, który będzie się składać z mięsa, a przede wszystkim ryby. Należy unikać wszelkich pustych składników. Mówimy tutaj o frytkach, chipsach czy słodyczach. Należy całkowicie zrezygnować ze wszystkich produktów, które posiadają barwniki oraz konserwanty.

Każda mama karmiąca doskonale wie, jak bardzo groźny i niebezpieczny jest alkohol. Alkohol przenika do pokarmu dziecka, a więc szkodzi dziecku. Oczywiście możemy sobie pozwolić na lampkę czerwonego wina czy tez wzniesienie toastu szampanem, lecz należy to zrobić po karmieniu dziecka. Wszystko z rozsądkiem. Nie możemy zapomnieć także o jednej podstawowej rzeczy. Żadna mama karmiąca nie jest w stanie zająć się swoim dzieckiem pod wpływem alkoholu.

Co więc w tym okresie pić?

Wodę i jeszcze raz wodę mineralną niegazowaną. Świetnie sprawdzą się naturalne zioła, jak rumianek czy koper włoski. Polecane są także soki naturalne, owocowe oraz warzywne. Na przykład z dodatkiem otrębów pszennych, siemienia lnianego czy łagodnych przypraw. W okresie laktacji dieta odgrywa kluczową rolę. Całkowicie należy wykluczyć przynajmniej na czas karmienia piersią, wszelkie napoje gazowane. Nie powinniśmy także spożywać wszelkich napojów czy nektarów. Te zawierają mnóstwo konserwantów i sztucznych aromatów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here