efekt jo-jo
fot. pexels.com

Niektórzy z nas decydują się na przeprowadzenie ostrej diety, której skutki są natychmiastowe, lecz nie długotrwałe. Wówczas przy szybkich efektach ostrych diet po kilku miesiącach wracają do nas zbędne kilogramy, a efekt ten nazywa się efektem jo-jo. Sprawdź na czym polega.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/zegnaj-efekcie-jo-jo-5-patentow-na-skuteczne-odchudzania/

Co to jest efekt jo-jo?

To cykliczne chudnięcie oraz przybieranie na wadze, które dotyczy sporej ilości osób, które podejmują się różnych diet. Jego przyczyną jest głównie przechodzenie na zbyt restrykcyjne diety, które nie powinny być stosowane przez długi czas. Dzieje się tak zwłaszcza przy nieumiejętnym budowaniu swojej diety, a także braku aktywności fizycznej. Wówczas bardzo szybko wracamy do starych nawyków żywieniowych, a wraz z nimi wracają do nas nasze nadmierne kilogramy.

Efekt jo-jo odbija się nie tylko na fizycznym aspekcie, czyli naszym wyglądzie, ale również na emocjonalnym, gdyż powoduje u nas dodatkową depresję oraz złe samopoczucie i kiepską kondycję. To zjawisko jest również niekorzystne dla naszego zdrowia, ponieważ osłabia stan naszego organizmu.

Kiedy można mówić o efekcie jo-jo?

Efekt ten występuje, gdy w ciągu 5 miesięcy przyrost masy przekroczy 10% wagi, która została osiągnięta podczas odchudzania. Z początku przybieranie na wadze nie jest zauważalne, jednakże po kilku miesiącach znów nie możemy zmieścić się w swoje ubrania.

Do głównych przyczyn efektu jo-jo należy brak rozsądku oraz niezrozumienie potrzeb swojego organizmu. Stosowanie rygorystycznych diet oraz niezbilansowanych monotonnych diet, a zwłaszcza diet głodowych z pewnością przyniesie nam w najbliższym czasie efekt jo-jo. Dlatego bardzo ważnym jest by dietę komponować w sposób właściwy, a zwłaszcza by nie zabrakło w niej niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych.

Należy również do diety podejść zdrowo rozsądkowo – nie powinniśmy się skupiać na szybkim zgubieniu wagi, lecz na systematycznej kontroli spadających kilogramów, a także pamiętać przy tym o właściwym żywieniu, które jest podstawą do długotrwałej utraty wagi.

Przeczytaj też: http://www.boolvar.pl/brukselka-czy-jest-zdrowa/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here