Klatka dla chomika

Chomiki to najczęściej hodowane gryzonie. Są bezpieczne, nie wymagają szczególnej opieki, ale należy stworzyć im odpowiednie warunki do komfortowego bytowania. Największą popularnością cieszą się chomiki dżungarskie oraz chomiki syryjskie. Jaką klatkę dla nich wybrać?

Klatka dla chomika – parametry techniczne

Przede wszystkim dobre klatki dla chomika są duże u podstawy. Nie muszą być wysokie, nie zaleca się wręcz klatek piętrowych. Minimalny rozmiar klatki to 60×40 cm dla chomików dżungarskich oraz 80×40 cm dla chomików syryjskich. Mają być wysokie jedynie na tyle, by zmieścił się w nich kołowrotek.

Wyposażenie klatki dla chomików

W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo akcesoriów dla chomików. Przydaje się miniaturowa miseczka na pokarm albo specjalny dozownik na ziarna. Na klatce można też wieszać kolby z mieszanką ziaren, ale zawsze warto zwracać uwagę na ich skład. Odrzucać trzeba te ze sztucznymi aromatami czy barwnikami. W ich składzie powinny znaleźć się naturalne ziarna, ewentualnie suszone zioła, warzywa i owoce.

Do klatki dla chomika można włożyć drewniany domek oraz tunel do zabawy. Złym pomysłem będą kule i zjeżdżalnie oraz zamknięte rury. Może wydawać się, że chomiki uwielbiają zabawę w tego rodzaju akcesoriach, zaś nie jest to prawda. To dla nich czynniki, które wywołują stres.

Dno klatki dla chomika należy wyłożyć trocinami. Dzisiaj producenci mają w ofercie wiórki z materiałów syntetycznych, które świetnie wchłaniają odpady i mocz. Nie zapominajmy o regularnym sprzątaniu klatki.

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Klatka z chomikiem powinna być ustawiona w miejscu ustronnym, te gryzonie nie lubią hałasu i dobrze czują się w osamotnieniu. Chomiki nie powinny być narażone na przeciągi ani na przegrzanie. Niezbyt dobrym pomysłem jest ustawienie klatki tuż przy grzejniku, ale też nie przy oknie. Lepiej ustawiać klatkę na podłodze, aniżeli na wysokiej szafce.

Klatka powinna być zawsze zamknięta. Wypuszczanie chomika z klatki powinno się odbywać tylko pod czujnym okiem jego właścicieli. Nie zaleca się kupowania chomika dzieciom poniżej dziewiątego roku życia. Trzeba wziąć pod uwagę, że to zwierzę, a nie zabawka, a odpowiednia opieka nad nim powinna przebiegać przez około dwie godziny każdego dnia.

Oswojone, dobrze zaopiekowane chomiki żyją do trzech lat. Są najbardziej aktywne wieczorami i nocą i ten aspekt również trzeba brać pod uwagę, ustawiając w danym miejscu klatkę. Postawiona zbyt blisko łóżka sprawi, że chomik będzie zakłócał sen.

Wybór klatki dla chomika to kwestie priorytetowe. To dom gryzoni, w którym te spędzają całe swoje życie. Decydując się na hodowlę tego małego zwierzęcia, trzeba stworzyć mu najlepsze warunki. Źle dobrana klatka będzie miała znaczenie, patrząc na stan zdrowia gryzonia, jego samopoczucie i aktywność – chomiki żyjące w za małych klatkach wykazują stany depresyjne. Niektóre klatki są wręcz niebezpieczne dla tych gryzoni, na przykład wspinanie się po szczebelkach zbyt wysoko może powodować groźne upadki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here