Rozpuszczalniki organiczne

Różnorodność rozpuszczalników jest powodem, dla którego wykorzystuje się je w tak wielu branżach. Ich szerokie zastosowania sprawiają, że można ich używać podczas wykonywania wielu prac. Z powodzeniem rozcieńczają farby, ale też usuwają problematyczne zabrudzenia. Zobacz, w czym mogą Ci się przydać!

Rozpuszczalniki organiczne – jak je dzielimy?

Rozpuszczalniki organiczne (często błędnie nazywane rozcieńczalnikami) służą do rozpuszczania różnych substancji. Wiele osób, słysząc słowo ,,rozpuszczalnik” myśli o toksycznych związkach, które znajdują zastosowanie tylko branżach technicznych. Takie myślenie oczywiście ma sens – w końcu to właśnie tam najczęściej spotyka się rozpuszczalniki. Ale nie możemy zapominać, że woda jest najpopularniejszym przedstawicielem tej grupy substancji. Woda należy do rozpuszczalników nieorganicznych, które różnią się od rozpuszczalników organicznych między innymi budową chemiczną. Wyróżniamy także:

  • rozpuszczalniki polarne
  • rozpuszczalniki protonowe
  • rozpuszczalniki niepolarne
  • rozpuszczalniki aprotonowe.

Jak wykorzystać te substancje w praktyce?

Rozpuszczalniki organiczne – jakie mają zastosowania?

Rozpuszczalniki organiczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przydają się między innymi w branży budowlanej, kosmetycznej czy motoryzacyjnej. Świetnie nadają się do rozcieńczania, rozpuszczania i usuwania farb i lakierów. W wielu domach goszczą pod postacią zmywaczy do paznokci. Znajdziemy je także w warsztatach samochodowych. Służą pomocą podczas prac budowlanych czy wykończeniowych. Wiele z rozpuszczalników organicznych poradzi sobie nie tylko ze zwykłymi farbami, ale też z tymi dwuskładnikowymi.

Jakie rozpuszczalniki organiczne stosować?

W marketach budowlanych znajdziemy między innymi rozpuszczalniki uniwersalne i dedykowane. Zacznijmy od omówienia rozpuszczalników uniwersalnych. Są wielozadaniowe, dlatego sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich skomplikowane składy chemiczne zapewniają wysoką skuteczność. Warto stosować je do farb poliwinylowych, chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych i ftalowych. Do grona uniwersalnych rozpuszczalników należy wszystkim znany aceton.

Ale co w przypadku, gdy dana substancja jest trudna do usunięcia czy rozcieńczenia? W takiej sytuacji lepiej skorzystać z rozpuszczalników dedykowanych. Znajdziesz je na stronach dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Za przykład skutecznego rozpuszczalnika dedykowanego może posłużyć benzyna ekstrakcyjna. Chociaż nie wolno używać jej na powierzchniach wykonanych z plastiku, przyda się do odtłuszczania i zmywania powierzchni. Nie warto po nią sięgać w celu rozcieńczenia farby, ponieważ jest przezroczysta, ale za to doskonale poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami.

Wynika z tego, że umiejętność dopasowywania rozpuszczalników do swoich potrzeb jest niezbędna, by w pełni wykorzystać ich potencjał. Ważna jest przynajmniej podstawowa znajomość tematu i wiedza na temat działania konkretnych rozpuszczalników organicznych. Na szczęście mnóstwo informacji na ich temat można znaleźć w internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here