Dieta cukrzycowa – jadłospis dla diabetyków

Cukrzyca typu 2 dotyka większą część społeczeństwa. Jest chorobą metaboliczną spowodowaną zaburzeniami przemiany materii w organizmie. Ważnym czynnikiem w leczeniu cukrzycy typu 2 jest wprowadzenie nawyków żywieniowych, które uregulują zaburzony metabolizm i pomogą poprawić kondycję oraz samopoczucie chorego w codziennym życiu. Jak ułożyć odpowiedni jadłospis dla diabetyka?

Cukrzyca typu 2 – jaką dietę stosować?

Cukrzyca typu 2 wymaga specjalnej diety. Ważnym czynnikiem w wyborze produktów, z których komponować będziemy posiłki dla cukrzyka, jest indeks glikemiczny – skala informująca o wpływie danego składnika pokarmowego na poziom cukru we krwi. Codzienny jadłospis na diecie cukrzycowej powinien zostać oparty na produktach o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, jak warzywa – zarówno surowe, gotowane, jak i przygotowane z nich soki, koktajle i zupy; chude mięso, ryby, nabiał w wersji light oraz niesolone orzechy, bakalie i oliwa z oliwek – źródła zdrowych, nienasyconych tłuszczy i aminokwasów.

Na diecie cukrzycowej zapomnieć należy o produktach i potrawach, których indeks glikemiczny jest wysoki – słodyczach, produktach wysokoprzetworzonych, pieczywie z białej mąki, tłustym mięsie, fast-foodach, sosach i panierkach. Owoce jedzone w dużych ilościach również zawierają dużo cukru – fruktozy, która znacznie i gwałtownie podnosi poziom glukozy we krwi chorego na cukrzycę.

Indeks glikemiczny potraw obniżyć można, uzupełniając posiłki o produkty bogate w błonnik. Warto wzbogacić dietę cukrzycową o składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Wszystkie posiłki w ciągu dnia powinny mieć łączny bilans kaloryczny około 1500 kcal, co pomaga uniknąć wzrostu wagi. Przy cukrzycy typu 2 istotne jest odciążenie narządów: serca, wątroby i układu krwionośnego, by uchronić się przed miażdżycą i nadciśnieniem, które są określane jako choroby towarzyszące cukrzycy.

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Śniadanie na diecie cukrzycowej, jako posiłek mający dodać energii na cały dzień, może zawierać produkty o średnim indeksie glikemicznym. Owsianka z dodatkiem niesłodkich owoców, na przykład suszonych śliwek, lub pełnoziarnisty chleb z chudym serkiem wiejskim i pomidorem sprawdzą się tu idealnie. Drugie śniadanie możemy spożyć w formie soku warzywnego lub koktajlu na chudym mleku – może być roślinne. Na cukrzycowy obiad dobrze zjeść chude mięso z lekką, warzywną sałatką. Idealny podwieczorek stanowić będą orzechy i bakalie (niesolone i niesłodzone), które przy okazji wpłyną pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, oraz układ nerwowy i pracę mózgu. Na kolację można wybrać produkty obfitujące w białko. Ważne, by na wieczór pamiętać o niskiej zawartości węglowodanów w posiłku – dodają one bowiem energii, a niespalone sprawiają, że przybieramy na wadze.

Przy cukrzycy typu 2 ważne jest wprowadzenie do życia regularności posiłków, snu i aktywności fizycznej, by utrzymywać organizm w dobrej kondycji. Wybór artykułów o niskim indeksie glikemicznym szybko stanie się nawykiem, a dobre samopoczucie dzięki odpowiedniej diecie będzie utrzymywało się przez większość czasu.

Cukrzyca typu 2 to nie wyrok, z cukrzycą można żyć i mieć się dobrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here